A település közvetlen határában található a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó Tarna-vidéki Tájvédelmi Körzet területe. Itt számos védett, ritka növény- és állatfaj (pl. holló, sólyom stb.) látható, a természetjárás és természetfotózás szerelmeseinek igazi kincs ez a vidék. A vidék további természeti értékei közé tartozik a glaukonitos homokkő a Nagy-kő, a Kis-kő és az Ordas-kő. A Nagy-kő körüli ősborókás szintén a védett területhez tartozik. A Magyar Állami Földtani Intézet bemutató célokat szolgáló löszfal-talajszelvényt alakított ki az Erzsébet-völgy felé vezető közút bejáratánál.
Nagy-kői tanösvény
A tanösvény 5 állomása : 1. Változó táj I. - Gyepek;
A település kulturális nevezetessége a Magyarországi Szent Erzsébet titulusú római katolikus templom, melyet a XVIII. században épült, park vesz körül. Első említése az 1720-as évekből való. 1836-ban Istványi József plébános teljesen átalakíttatta. A mai plébánia 1794-ben Orczy József által felajánlott telken épült. A késő barokk stílusú, Árpád-házi Szent Erzsébet tiszteletére szentelt templomot 1761-1773-ban építették - 1836-ban pedig átépítették. Ma is látható azonban a lebontott barokk szószék Jézus-szobra, illetve a Magvető fa dombormű.
A templomkertben álló kőkereszt mellett a település I. világháborúban elesett hőseinek emlékműve látható.
2015 novemberében nyitotta meg kapuit a bükkszenterzsébeti Palóc Értéktár Múzeum, amelyben közel tízezer régi használati tárgy, lakástextil, kiegészítők kaptak helyet. A gyűjtemény a lakosság felajánlásából és Ladoczki Vilmos néprajzi gyűjtő anyagaiból állt össze, és a falu egyik legrégebbi (120 éves) lakóházában kapott helyet. A tervek szerint a későbbiekben a hely nyári hagyományőrző táborok helyszíne lehet, ahol a fiatalok a gyakorlatban is elsajátíthatnának régi mesterségeket: szövést, kosárfonást, korongozást.